LINE UP

NATIONAL COMPETITION

SOON

INTERNATIONAL COMPETITION

SOON

 

JURY

SOON

 

          National Competition

Deadly Nightshade, Directed by Students from TUMO Centre for creative arts

Villainy, Director Moris Amiryan

Roulette, Director Paruyr Nersisyan

Christmas Roast, Director Alexsander Baghdasaryan.

SAVAGE, Director Hovhannes Hakobyan

Anna, Director Narek Shahverdian

Adaptation, Director Manne.

Black Home White Home, Director Garush Ghazaryan

What their creator was singing, Director Albert Salchyan

GO=GAIN, Director Victor Zatikyan.

                   International Competition

Family Story, Director Rendro Aryo, Indonesia.

Splendore, Director Denis Vielnkin, Russian Federation.

Moon Drops, Director Yoram Ever-Hadani, Israel

Graces, Director Nicolas Wozniak, France

God's Daughter Dances, Director Sungbin BYUN, Republic Korea

Out of Mind, Director Tigran Nersisian, USA

Triplet, Director Vadim Zaytsev, Russian Federation

Soldier hat, Director Pavel Moskvin, Russian Federation

Snake Oil, Director Remy Archer, United Kingdom

Good Morning, Director Bartosz Kozera, Poland

My own sky, Director Pavel Palekhin, Russian Federation

KURCHATOV, Director Alexander Korolev, Russian Federation

Bagatelle, Director Daniel Levin, USA

Drübenland - The Land Over There, Director Arne Kohlweyer, Germany

Add Some Ice, Please, Director Nick Denisov, Russian Federation

Snow, Director Nina Kotyantz, USA

Pas De Deux, Director Valentina Korovnikova, Russian Federation

Noise, Director Michael Aloyan, Armenia

This Land, Director Michael Aloyan, Armenia

My name is Petya Director Daria Binevskaya, Russian Federation

Alpha, Director Elena Rubashevska, Ukraine

Marat's Video, Director Alimzhan Kudabayev, Kazakhstan

Relatives, Director Dmitry Kargapolov, Russian Federation

A Unique Opportunity, Director Joël Curtz, France

2 or 3 things about Marie Jacobson, Director Anne Azoulay, France

Rap Night, Director Salvatore Lista, France

If you can't fly, Director Thomas Keumurian, France

Cone, Director Sébastien Auger, France

Vortex, Directors Kristell Chenut, Vincent Lacrocq, France           

IN PERSPECТIVE, Director Viktor Pryduvalov, Ukraine

Sonia Loves, Sonia Doesn't, Director Natalia Beliaeva, Russian Federation

Ivana Kupala, Director Angelina Turska, Ukraine

Elders, Directors Parisa Sedaei-Azar, Ramin Farzaneh, Iran

The Passenger, Director Alexander Bruckner, Austria

And They Call It Democracy, Directors Tony Thomas, Shameer N, India

Event, Director Lilit Petrosyan, Armenia

FIRE EXTINGUISHER, Directors Rodrigo Sopeña, Joana Solnado, Spain

The Fugitives Michał Domaszewski, Konrad Domaszewski, Poland

Be Sad, Director Božidar Sekulić, Slovenia

False Ceiling, Director Mohsen Najafi Mehri, Iran

AURORITA OF MY EYES - AURORITA DE MIS OJOS, Director Natalia Chinchilla, Colombia

Coma, Director Valeriya Semenchukova, Russian Federation

The Double life of Moses, Director Hasan Harooni, Iran

The She-Wolf, Director Svetlana Trébulle, France

Tatev, Director Tomas Gold, United Kingdom

The Binoculars, Director Rahul Sharma, United Kingdom

Nothing but the pipes, Director Kristina Sidorova, Russian Federation

SUNDAY, Director Arun Fulara, India

Oxygen, Director Valerijs Olehno, Latvia

Bitter herb // Piołun, Director Maria Ornaf, Poland.

 
 
unnamed.png

WORKSHOP

 

9-13 OCTOBER 2020

SOON

 

ABOUT

The spirit of the Yerevan international Short Film Festival is one of friendship and universal cooperation. Its aim is to build the platform for screening world’s best short films and support film industry of Armenia.

MOVIE SCREENINGS LOCATION

Rules and Regulations of the

Yerevan International Short Film Festival

The 3rd Yerevan Short Film Festival will be held from the 9-13th of October.

The Yerevan Short Film Festival chooses short films in the International and National Competition.

Only films that meet the following requirements will be chosen into the Official Selection:

. Films From All Over the world are eligible to apply. 

. Films that have been produced in the 24 months prior the Festival.

. Films that have not been exhibited on the Internet or Television.

. Films that do not exceed 30 minutes in length, including credits.

The deadline for the entry forms is the 31 th of August, 2020

Once a film has been selected it cannot be withdrawn from the Festival program during the event.

All films must be presented in their original language, with English subtitles. "Original language" is the language in which a film is or will be presented in its country of origin.

The Yerevan International Short Film Festival designates three members of the Jury for the all competitions, as well as the President of the Festival.

No person having taken part in the production or exploitation of a film in competition may be a member of the Jury.

AWARDS

The Jury for the international and national competition is obliged to award:

Grand Prix for The Best Film

Award named after Albert Mkrtchyan  for the best short film 

Award for the Best Director

 Jury's Special Prize

Award for the Best Screenplay

Award for the Best Actress

Award for the Best Actor

Award for the Best Cinematography

Award for the best artistic achievement

Special awards from the sponsors and partners of the Festival

The festival pays for the participant of the competitive program accommodation and meals.

All rules and regulations mentioned above are mandatory.

 

 From the 2nd Yerevan Short Film Festival 

 

FESTIVAL TEAM

Festival Director

Guzh Tadevosyan

Artistic Director

Suren Tadevosyan

Program Director

Artem Bagdasaryan

Festival Manager

 Armen Simonyan

Head of International Department

Evelina Barsegian

Volunteers Coordinator

Angelika Tamaryan

Head of Events Department

Marieta Hovhannisyan

Administrative Coordinator

Vladimir Polusyan

our sponsors

General Sponsor

partners

SUBSCRIBE

© 2018 by Yerevan Short Film Festival

  • Facebook Социальной Иконка
  • Instagram